Što je paracetamol? Za što mi paracetamol koristi?

Paracetamol (također poznat i kao acetaminofen) je poznati lijek koji se obično koristi za ublažavanje boli i vrućice. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) paracetamol smatra jednim od najvažnijih lijekova za osnovno očuvanje zdravlja.
Paracetamol proizvodi poznati su pod mnogim nazivima (brandovima), a prisutni su i u raznim lijekovima protiv boli i lijekovima protiv kašlja/prehlade za odrasle osobe i djecu.
Uvijek pročitajte informacije na pakiranju lijeka. Lijek koristite samo u skladu s navedenim u Uputi o lijeku. Nepravilna uporaba može biti štetna. Ako se simptomi nastave, obratite se svom liječniku ili ljekarniku. Informacije na ovim internetskim stranicama nisu namijenjene u svrhu postavljanja dijagnoze ili propisivanja terapije. Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Kako paracetamol djeluje?
Ne zna se točno kako paracetamol djeluje, no znanstvenici smatraju da djeluje uglavnom u središnjem živčanom sustavu (u mozgu i kralježnici). Smatra se da paracetamol smanjuje intenzitet signala boli poslanih u mozak. Također može spriječiti oslobađanje supstanci koje povećavaju bol i tjelesnu temperaturu - prostaglandina.
Paracetamol se dobro tolerira u preporučenim dozama i standardni je lijek protiv bolova i dostupan bez recepta.
Za što se paracetamol koristi?
U dozama dostupnim bez liječničkog recepta, paracetamol se koristi kao sredstvo za privremeno ublažavanje bolova i nelagode, tj. protiv:
- glavobolja (npr. migrena, tenzijskih glavobolja)
- boli u mišićima (npr. iščašenja i uganuća, sportskih ozljeda)
- bolova u leđima
- zubobolje
- bolova u mišićima
- artritisa (uključujući osteoartritis)
- simptoma prehlade i gripe
- vrućice
Povijest paracetamola
Paracetamol je razvijen 1893. godine i postao je dostupan javnosti uz recept liječnika 1953. godine. Od 1959. godine paracetamol se može nabaviti i bez recepta.
Danas se paracetamol slobodno i često koristi kao sredstvo za ublažavanje bolova i vrućice.
Paracetamol nasuprot ibuprofena: koja je razlika?
Lijekovi protiv boli dostupni bez recepta mogu se podijeliti u dvije skupine:
- oni koji uglavnom djeluju na mjestu boli i
- oni koji uglavnom djeluju centralno (u mozgu i kralježnici).
Paracetamol je lijek protiv boli različit od nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) i acetilsalicilatne kiseline. Smatra se da paracetamol uglavnom djeluje centralno, dok ibuprofen, acetilsalicilatna kiselina i drugi NSAID lijekovi djeluju uglavnom na mjestu boli.
U čemu je razlika? Ibuprofen nasuprot paracetamola
|
Ibuprofen |
Vrsta lijeka |
NSAID |
Kako djeluje |
Blokira signale boli na mjestu boli |
Mjere opreza
Paracetamol ima malo mogućih nuspojava ako se uzima u preporučenim dozama. Ipak, u sljedećim slučajevima konzultirajte se sa svojim liječnikom prije uzimanja paracetamola:
- ako imate problema s jetrom ili bubrezima
- ako uzimate druge lijekove, bilo da se radi o lijekovima iz ljekarne ili specijalizirane prodavaonice za promet na malo lijekovima. Neki lijekovi mogu doći u sukob s paracetamolom ako se uzimaju zajedno.
Paracetamol ne uzimajte u sljedećim slučajevima:
- ako ste alergični na njega
- više od 3 dana uzastopno, osim ako Vam je liječnik drugačije savjetovao.
Predoziranje paracetamolom
Ako mislite da ste uzeli previše paracetamola (predoziranje), odmah kontaktirajte liječnika.
Druga opcija je da odmah otiđete u bolnicu. Napravite to čak i ako se osjećate dobro, jer postoji opasnost od kasnijeg ozbiljnog oštećenja jetre.
Ne prekoračujte maksimalne preporučene dnevne doze paracetamola.